Bardzo duży wpływ na nasze życie mają nasze nawyki. Codziennie wykonujemy wiele powtarzających się czynności i schematów działania, które jak zaklęte koło obracają naszym życiem by utrzymywać je z dala od postępu i rozwoju. Jak zdarta płyta, która odtwarza w kółko jeden fragment lub jak mała kropla wody, która swoją wiernością i nieugiętością drąży skałę. Nasze nawyki mogą być pozytywne lub negatywne, utrzymywać nas w błędzie lub w dobrej dyscyplinie.
Małe, dobre lub złe nawyki przynoszą duże dobre lub złe rezultaty!
Co to są nawyki i jaki mają na nas wpływ?
Na tym krótkim wideo wprowadzającym możemy zobaczyć jak małe, drobne rzeczy – nawyki, powalają w końcu wielką płytę, która symbolizuje porażkę lub zwycięstwo!
Nawyk – oznacza automatyczne, rutynowe, czasem pozbawione refleksji działanie. Nawyki tworzą zwyczaje, obyczaje, tradycje, nałogi, uzależnienia…
Z nawyków korzystamy wszędzie, nawet w ubikacji mamy swoje przyzwyczajenia!
Mycie zębów też jest nawykiem. Co się stanie, gdy nie będziemy ich myć? Pruchnica! Jednak ona nie powstanie przez brak modlitwy a brak określonych czynności, które powinniśmy robić w życiu. Potrzebujemy wypracować w swoim życiu pozytywne nawyki a usuwać te, które nam szkodzą.
CIEKAWOSTKI NA TEMAT NAWYKÓW
- Trwałość Nawyków: Często mówi się, że zwykle potrzeba 21 DNI, aby wytworzyć nawyk, ale badania pokazują, że średnio zajmuje to około 66 DNI. W rzeczywistości czas ten może się różnić w zależności od osoby, nawyku i okoliczności, wynosząc od 18 do nawet 254 dni.
- Nawyki a Emocje: Nawyki często są wzmacniane przez nasze EMOCJE. Mózg uwalnia dopaminę, neurotransmiter związany z przyjemnością, gdy wykonujemy czynność, która stała się nawykiem, szczególnie jeśli jest ona postrzegana jako pozytywna lub nagradzająca. Dlatego pewne nawyki, które sprawiają nam przyjemność dużo trudniej usunąć z naszego życia.
- Rola Środowiska: Otoczenie ma ogromny wpływ na nasze nawyki. Zmiana otoczenia lub modyfikacja warunków, w których działamy, może ułatwić formowanie nowych nawyków lub rezygnację ze starych.
- Nawyki a Kultura: Nawyki mogą również być kształtowane przez kulturę i społeczeństwo, w którym żyjemy. To, co jest postrzegane jako „normalne” w jednym społeczeństwie, może być uważane za niezwykłe w innym. W tzw. dzielnicach „cudów” ludzie mogą utrzymywać nawyk picia alkoholu i wzajemnie się zasilać.
MĄDRE CYTATY
CYTATY odn. NAWYKÓW z BIBLII
Biblia mówi wiele na temat dobrych lub złych nawyków, poniżej podaje kilka przykładów.
„I wstał, i udał się stamtąd w granice Judei oraz na drugą stronę Jordanu; i znowu schodziły się rzesze do niego, a On je znowu nauczał, jak to miał w zwyczaju.” – Mar 10,1
„I gdy miał dwanaście lat, poszli do Jerozolimy na to święto, jak to było w zwyczaju.” – Łuk 2,42
„I wyszedłszy, udał się według zwyczaju na Górę Oliwną; poszli też z nim uczniowie. A gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: Módlcie się, aby nie popaść w pokuszenie. A sam oddalił się od nich, jakby na rzut kamienia, i padłszy na kolana, modlił się” – Łuk 22,39-41
„Nie opuszczając wspólnych zebrań naszych, jak to jest u niektórych w zwyczaju, lecz dodając sobie otuchy, a to tym bardziej, im lepiej widzicie, że się ten dzień przybliża.” – Hebr 10,25
„Kłamstwo jest złym nawykiem człowieka i jest ono stale na ustach ludzi źle wychowanych.” – Mądr Syr 20,24
„O jak dobrze ci znane są drogi, by szukać miłostek. Dlatego też nawykło twoje postępowanie do nieprawości.” – Jer 2,33
Apostoł Paweł również pisał o tym, że często powtarza rzeczy, które nie są dobre. Wskazuje jednak na to, że dzięki dziełu Jezusa możemy doświadczyć zwycięstwa, uwolnić się od wielu destrukcyjnych rzeczy. Wyrwać się z niewoli grzechu i powstrzymać jego negatywne skutki działania – wieczną śmierć i potępienie.
Biblia mówi o tym, ze zapłatą za grzech jest śmierć ale darem łaski Bożej jest usprawiedliwienie w Chrystusie:
Czy kolejny rok, będzie powielaniem twoich starych błędów, trwanie w grzechu, czy zwycięstwem na nim?
Czy utrwalasz KULTURĘ KRÓLESTWA BOŻEGO czy tego świata?
Wierzący a nawyki i przyzwyczajenia?
Bóg poprzez Słowo Boże zachęca nas to pozbywania się tego, co niewłaściwe i przyjmowania Bożej natury w naszym życiu. Stare życie i jego złe nawyki potrafią ściągać nasze życie w dół. Dobre nawyki są w stanie rozwinąć nas i postawić w dobrym miejscu.
Bycie połączonym z Duchem Świetym przynosi zwycięstwo do naszego życia, daje nam moc nad grzechem i śmiercią. Gdy jesteśmy Nim wypełnieni to jesteśmy w stanie wydawać dobre owoce w życiu: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, Łagodność, wstrzemięźliwość.
Dlatego tak jak wyżej cytowaliśmy apostoła Pawła, jedynie dzieło Jezusa Chrystusa daje nam zwyciestwo nad grzechem i starą, zepsutą naturą człowieka! Potrzebujemy uwierzyć w Jezusa Chrystusa, się nawrócić i przyjąć Jego Ducha, który jest w stanie przemienić nasze życie.
Dzieło Jezusa Chrystusa daje nam zwyciestwo nad grzechem i starą, zepsutą naturą człowieka! Duch Święty pomaga nam wydawać właściwe owoce w życiu.
Kilka wskazówek
„Nawyki zagłady” sa w stanie nas zniszczyć podczas gdy „nawyki życia” przynoszą pozytywne zmiany w naszym i innych osób życiu. Biblia pełna jest historii Bożych mężów, którzy mieli nawyk modlitwy, pogłębiania zdrowych relacji, poznawania Boga, spedzania z Nim czasu, usuwania złych rzeczy, bdanie o zdrowie, rodzinę… Jezus – regularnie uciekał przed tłumem by się modlić, Paweł – miał zwyczaj chodzenia do świątyni, aby dzielić się ewangelią z niewierzącymi.
Ludzie sukcesu konsekwentnie robią to, co inni robią od czasu do czasu. (Duchowo, Finansowo, Fizycznie, Relacyjnie)
1. NIE koncentruj się na problemie samym w sobie, a na rozwiązaniu i zrozumieniu, jak coś zmienić.
Każda osoba chce wygrywać, mieć szczęśliwe małżeństwo, relacje z dziećmi, osiągać sukcesy w pracy, zarabiać więcej pieniędzy, rozwijać się duchowo… ale nie kazdy tego doświadcza.
Nasze cele NIE determinują SUKCESU! To nasz sposób działania decydują o sukcesie.
To, czy nasze życie jest poddane Bogu i Jego woli sprawia, że zmierzamy we własciwym kierunku w życiu. Duch Święty chce nam mówić w jaki sposób coś rozwiązać. On przynosi do naszego życia potrzebną zmianę, ukierunkowuje nas, poprawia, zachęca, koryguje… Gdy jesteśmy w kontakcie z Bogiem i Jego Słowem, możem poznać mądre rady dla naszego życia, które przyniosą nam przełom w życiu.
Popularne powiedzenie mówi, że całe piekło wybrukowane jest naszymi zachciankami, tym, co byśmy chcieli, jednak tak naprawdę potrzebujemy Bożej pomocy i Jego planu dla naszego życia. Biblijny Daniel wyróżniał się tym, że 3x dziennie modlił się, miał relację z Bogiem. Był on w stanie przeżyć kilku królów za swojego życia.
Bóg ma rozwiązanie, Duch Święty poprowadzi cię do zwycięstwa! Nie mów, ze masz duży problem ale, że masz wielkiego Boga!
2. Nie zniechęcaj się, gdy nie widzisz rezultatów wystarczająco szybko.
Biblia mówi o tym, by nie pogardzać małymi początkami. Czasem zaczynamy coś zmieniać i np. chodzimy na siłownię 3 razy w tym tygodniu a mimo to tyjemy 2 kilo ;) Zaczynasz czytać plan Bibli przez cały tydzień, ale wciąż nie widzisz w sobie zmian.
Początek może nie zawsze jest obiecujący ale potrzebujesz być cierpliwy i mieć wiarę, że w końcu wszystko pójdzie w dobrym kierunku. Jeśli dłuższy czas nie widzisz zmian, może warto coś zmienić, spróbować innego sposobu!
Jednym z naszych błędnych wniosków jest to, że małe, dobre lub złe decyzje nie mają większego znaczenia!
Każde nasze działanie ma wpływ, tylko potrzebujemy zsumować wszystkie nasze decyzje i działania w czasie. Jeśli grasz w gry wideo lub Netflix przez 4 godziny na dzień to na pewno przyniesie to jakiś efekt. Jeśli nie chodzisz do społeczności kilka tygodni, nie modlisz się i nie czytasz Biblii, to również będzie miało jakiś efekt w twoim życiu.
Nasze życie to suma wszystkich małych decyzji, które podejmujemy każdego dnia!
Jeśli sadzimy nasiona lub podgrzewamy wodę, potrzebujemy zaczekać przez jakiś czas na dany efekt. Podgrzewamy wodę do 20°, 50°, 70°, 95°, 97°… woda jest gorąca, ale dopiero 100° sprawia, że woda się gotuje. tego procesu nie widzimy ale oczekujemy na rezultat.
To rzeczy, których nikt nie widzi, przynoszą rezultaty, których każdy pragnie!
3. Uważaj na to, by swoją zniekształconą tożsamością nie sabotować swojego sukcesu.
Wróg, będzie ci wmawiał, ze twoje porażki i niepowidzenia są właściwie tobą, że to ty jesteś porażką. Diabeł próbuje nas trzymać w swojej pułapce, zaklętym kole niepowodzeń…
Nie ważne, że nie jesteś w czymś dobry. To Bóg jest tym, który nas uzdalnia! Mojżesz nie był dobrym mówcą, Gideon, nie miał wpływu i znaczenia, Paweł czył się niegodny a jednak Bóg miał moc ich przemienić i postawić we właściwym miejscu.
Niezdrowa tożsamość tworzy niezdrowe nawyki. Niezdrowe nawyki wzmacniają niezdrową tożsamość.
Dawid i Goliat
Kiedy czytamy takie historie z Biblii jak ta o Dawidzie i Goliacie możemy przeczytać w nich wielkie zwycięstwo Boga i Dawida. Zwykle na tym sie koncentrujemy, gdy ja czytamy jednak zanim Dawid zwyciężył miał on za sobą historię pewnej rutyny, pewnych nawyków i małych zwycięstw!
Zwykle oczekujemy w życiu szybkich zwycięstw i przełomów! Nie zawsze jest to jednak Bożym zamierzeniem!
Dawid pokonał Goliata dość szybko, walka trwała krótko w pierwszej rundzie, jednak był on przygotowywany do tej walki długo. Bóg przygotowywał Dawida do tego momentu.
Dawida wcześniej pasł owce i uczył się odpowiedzialności.
- Regularnie spędzał czas z Bogiem,
- modlił się, rozmawiał z Nim.
- Grał na charfie, wywyższał Boga.
- Uczył się też chodzenia w wierze, broniąc stada owiec, stając w ich obronie i ryzykując własnym życiem pokonywał lwa i niedźwiedzia.
Poniżej przedstawiam graficznie kilka wskazówek z życia Dawida, które mogą nas zainspirować. Na nagraniu wideo możesz dowiedzieć się o nich więcej.