Hojność a wzrost Kościoła Bethel


“W kościele Bethel w Reading jest tak jak w Niebie…”

W taki sposób dziennikarz pracujący dla gazety „San Francisco Chronicle” opisał miasto położone w północnej Kalifornii, w którym znajduje się Kościół Bethel. Jest to służba, która przykuwa uwagę ludzi w kręgach chrześcijańskich na całym świecie. Pastor Bill Johnson wciąż nie może się nadziwić, w jaki sposób kościół założony i rozwijający się w pozornie nieznaczącym i mało znanym miejscu w górach, może mieć tak światowe znaczenie i wpływ. Kiedy w 1996 roku przejął prowadzenie nad kościołem, jego głównym przesłaniem było przebudzenie. Przesłanie to się nie zmieniło, jak można było niedawno zauważyć podczas konferencji „Kultywuj Przebudzenie” w Nowym Jorku.

„Bóg ma skłonność do używania mało znaczących rzeczy, aby zawstydzić mądrych. Obdarzył nas swoją przychylnością” – powiedział pastor stacji Fox News. – Jest to jednocześnie wspaniałe i przerażające, ponieważ jesteśmy odpowiedzialni za korzystanie z niej… „My po prostu próbowaliśmy być wierni w tym, co On nam dał.”

Johnson, autor książki „Kiedy Niebo Nawiedza Ziemię” mówi, że przebudzenie ma dwie fazy:

  • „Pierwsza faza dotyczy kościoła – Bożych ludzi doświadczających przebudzenia” – wyjaśnia pastor. – „Demonstruje się ona przez obecność Ducha Świętego i dawanie mu przestrzeni na czynienie tego, czego on pragnie.”
  • „Druga faza to wpływanie na świat dookoła nas” – pastor kontynuuje. – „To czy ludzie naprawdę przychodzą do Chrystusa jest weryfikowane przez ich wpływ na kulturę i społeczeństwo. Chrześcijaństwo nie osiąga swojego celu, dopóki nie wywiera pozytywnego wpływu na społeczeństwo.”

W mieście Redding żyje 90 tysięcy ludzi, w tym 11 tysięcy uczęszcza do kościoła. Niektórzy z nich nazywają ogromny wpływ kościoła na jego okolicę „Działaniem Bethel”.

Gdy oddział policji musiał zredukować liczbę zatrudnionych, kościół Bethel dołożył pół miliona dolarów na fundusz Sąsiedzkiego Oddziału Policji. A w zeszłym roku, gdy pożar zwany Carr Fire zniszczył domy ludzi ze wspólnoty, kościół Bethel pomógł ewakuować ponad 6300 ludzi oraz podarował bez żadnych zobowiązań po 1000 dolarów każdej rodzinie, która straciła dom. Był to całkowity koszt 750 tysięcy dolarów podarowany przez służbę Bethel Globalnego Działania.

Kris Vallotton, który jest starszym kościoła i nadzoruje zasięg kościoła, mówi:

„Przebudzenie to kochanie innych, wierne służenie, hojne dawanie i szanowanie naszej wspólnoty bez ukrytych motywów.”

W zeszłym roku Redding zostało odnotowane jako trzecie najbardziej hojne miasto na stronie GoFundMe. Wolontariusze z Bethel byli zalogowani na stronie przez prawie 35 tysięcy godzin, wpłacając datki na wiele celów, zaczynając od służb pomagających bezdomnym, poprzez wspieranie zbiórek na szkolne wyprawki dla biednych uczniów, a kończąc na projektach miejskich, które mają na celu utrzymywanie miejskich parków i miejsc publicznych w czystości.

„Wierzymy, że każde miasto powinno czerpać korzyści ze wspólnoty wierzących” – mówią Eric i Candace Jonhson w gazecie Fox News.

„Doświadczanie bożej miłości zmienia sposób, w jaki ludzie angażują się w społeczność. Według nas jednym z zadań wynikających z tej miłości jest służenie naszemu miastu.”

Kościół posiada ponad 85 służb, 9 nabożeństw niedzielnych odbywających się w trzech różnych miejscach i każdego roku jest odwiedzany przez tysiące gości z całego świata.

Johnson jest współzałożycielem Szkoły Ponadnaturalnej Służby Bethel, której zadaniem jest czynienie ludzi „dojrzałymi i przebudzonymi duchowo”. W 1998 roku miała ona 37 uczniów a dzisiaj uczęszcza do niej ponad 2700 uczniów z ponad 70 krajów. To osiągnięcie było zawsze wielkim pragnieniem Johnsona dla następnego pokolenia.

“Chcę, żeby następne pokolenie przez swoje własne doświadczenie poznało, że Bóg jest dobry”, wyjaśnia. “Psalm 34:8 mówi “Skosztuj i zobacz, że Pan jest dobry”. „Skosztuj” mówi o indywidualnym doświadczeniu. Natomiast słowo “zobacz” odnosi się do postrzegania, więc chcę, żeby doświadczenie młodych ludzi zmieniło ich postrzeganie. Moim największym marzeniem jest to, aby oni naprawdę spotkali się z Bogiem i aby przez to odkryli że to wszystko nie jest historyjką ale prawdziwą rzeczywistością.”

Prowadzą również Chrześcijańską Szkołę Bethel, do której uczęszczają dzieci w wieku od przedszkolnego po ósmą klasę. Jest to szkoła prywatna i akredytowana. Ponadto istnieje również Szkoła Biblijna Bethel w której uczy się różnych kierunków np. Konserwatorium Sztuki Bethel – odpowiedzialne między innymi za taniec, oraz szkoła „WorshipU”, prowadzona zarówno przez internet jak i na miejscu kształcąca liderów uwielbienia jak i muzyków. Bethel TV zostało uruchomione w 2008 roku, jest to serwis streamingowy, który powstał wcześniej niż Netflix, a Bethel Music, założone przez Briana i Jenn Johnson stało się bardzo znane na scenie popularnej muzyki chrześcijańskiej. 

Ze względu na bardzo dużą ilość odwiedzin, związaną z tym, że Bethel organizuje ponad 50 konferencji rocznie, Bethel wspomógł rodzime lotnisko w Redding kwotą 450,000 dolarów aby pomóc w obsłudze lotów między Redding a Los Angeles.

Biorąc pod uwagę to, jak wiele dzieje się w Bethel, pastor musi mieć bardzo silną wiarę i przekonania.

“Wiara jest wszystkim” – mówi Johnson. – “Chodzi w tym wszystkim o osobistą więź z Jezusem. To ona jest życiem. To jest powód dla którego wstaję rano. Z jej powodu kładę się wieczorem spać. Jezus nie jest czymś, co dodałem do swojego życia. On jest moim życiem.”

Pastor z Północnej Kalifornii przyznaje, że największym wyzwaniem jest zachowanie prostoty oraz prostego oddania Jezusowi Chrystusowi. Chciałby, aby Bethel był znany właśnie z tego.

“Chciałbym za sobą zostawić prawdziwą miłość do Boga. Chciałbym, abyśmy zostawili za sobą Bożą obecność oraz to, że go wywyższyliśmy. Chcemy być zapamiętani jako ludzie, którzy Go kochali.”

Caleb Parke z FoxNews.com