Po co studiować Biblię?
Biblia została spisana w ciągu 1600 lat! Bóg zainspirował ok 40 osób do napisania 66 ksiąg Biblii. Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion „zwój papirusu, księga”, l.m. βιβλία, biblia „księgi”) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie w językach hebrajskim, aramejskim i w greckim (w formie koinè (gr. κοινὴ)), uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach – obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne odłamy i tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg świętych.
Biblia jest fundamentem wiary wszystkich chrześcijan i dlatego ważne jest by na podstawie jej przesłania budować swoją wiarę i przekonania. To dzięki niej poznajemy Boga, to jaki On jest i jak wszystko zostało przez Niego stworzone. Poznajemy również Jego wspaniały plan dla naszego życia i Jego obietnice. Oto kilka powodów dla których warto czytać i studiować Biblię:
- To najczęściej wydawana i czytana książka w historii.
- By poznać prawdziwe dzieje ziemi i historię Świata (2 Tym 3,16) Istnieje wiele dowodów potwierdzających autentyczność Biblii i zawartych w niej słów (proroctwa, znaleziska archeologiczne, zapiski historyczne innych autorów) niż w jakiejkolwiek innej starożytnym dziele.
- By poznać Prawdę. Jest tylko jedna prawda i jeśli ona jest prawdziwa nie potrzebujemy innych.
- By doświadczyć przemiany naszego serca i życia. Słowo Boże może przemienić nasze serce i życie.
- By nabyć mądrości w wielu dziedzinach życia. Zawiera w sobie wiele mądrości z której nawet psychologia i świat czerpią do dzisiaj.
- By poznać Boga w trzech osobach (Ojca, Syna Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego), który stworzył cały Świat, Niebo, Ziemię, wszelkie stworzenia oraz człowieka (1 Moj; Ps 119,12-18; 1 Tym 6,17). Poznać kim On jest i jaki jest.
- By poznać Boże przesłanie dla każdego człowieka
- By znaleźć pocieszenie, zachętę, odwagę i nadzieję
- By poznać właściwy kierunek w życiu, i wiedzieć co mamy robić i jak postępować (Ps 119,11)
- By poznać jedyne Zbawienie i ratunek dla nas i dla świata.
Nie czytana Biblia jest jak:
- Odrzucone pożywienie
- Nie otwarty list miłosny
- Zakopany miecz
- Odrzucona mapa drogowa
- Zamknięta kopalnia złota
Przyjrzyjmy się kilku fragmentom, które zachęcaja nas do poznawania Słowa Bożego:
„Cokolwiek bowiem przedtem napisano, dla naszego pouczenia napisano, abyśmy przez cierpliwość i przez pociechę z Pism nadzieję mieli.” – Rzym 15,4
„I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.” – 2 Tym 3,16
„Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą bezbożnych Ani nie stoi na drodze grzeszników, Ani nie zasiada w gronie szyderców, Lecz ma upodobanie w zakonie Pana I zakon jego rozważa dniem i nocą. Będzie on jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód, Wydające swój owoc we właściwym czasie, Którego liść nie więdnie, A wszystko, co uczyni, powiedzie się. Nie tak jest z bezbożnymi! Są oni bowiem jak plewa, Którą wiatr roznosi. Przeto nie ostoją się bezbożni na sądzie Ani grzesznicy w zgromadzeniu sprawiedliwych. Gdyż Pan troszczy się o drogę sprawiedliwych, Droga zaś bezbożnych wiedzie do nikąd” – Ps 1
„Bo Słowo Boże jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić zamiary i myśli serca” – Hebr 4,12-16
„Każdy więc, kto słucha tych słów moich i wykonuje je, będzie przyrównany do męża mądrego, który zbudował dom swój na opoce. I spadł deszcz ulewny, i wezbrały rzeki, i powiały wiatry, i uderzyły na ów dom, ale on nie runął, gdyż był zbudowany na opoce. A każdy, kto słucha tych słów moich, lecz nie wykonuje ich, przyrównany będzie do męża głupiego, który zbudował swój dom na piasku. I spadł ulewny deszcz, i wezbrały rzeki, i powiały wiatry, i uderzyły na ów dom, i runął, a upadek jego był wielki. A gdy Jezus dokończył tych słów, zdumiewały się tłumy nad nauką jego. Albowiem uczył je jako moc mający, a nie jak ich uczeni w Piśmie.” – Mat 7,24-29
„Słowo twoje jest pochodnią nogom moim i światłością ścieżkom moim.” – Ps 119,105
Jak rozpocząć studiowanie Biblii?
Przede wszystkim dobrze jest zacząć od samej Biblii ;) Często sięgamy po inne książki w których znajdujemy czyjeś wyrobione zdanie i opinię na temat Słowa Bożego. Warto jednak skupić się samemu bezpośrednio na Słowie Bożym. Nic innego nie może jej zastąpić.
Lektura Biblii nie jest trudna! Cała trudność leży w zorganizowaniu sobie czasu i samym rozpoczęciu lektury. Pierwszy krok jest najważniejszy i często też najtrudniejszy. Gdy tylko czytanie Biblii stanie się dla nas priorytetem, nic nie będzie mogło nam już przeszkodzić. Musimy dokonać wyboru, od której księgi zacząć lub w jakie narzędzia i pomoce się uzbroić – dostępnych mamy dzisiaj wiele materiałów pomocniczych. Samo czytanie Biblii przynosi duchowy pożytek, jednak, gdy połączymy je ze studiowaniem, wtedy wzmacniamy jej przesłanie i zrozumienie co sprawia, że łatwiej możemy tą wiedzę zastosować w życiu. Studiowanie biblijne może odbyć się indywidualnie lub w towarzystwie innych osób.
Słowo Boże powinniśmy czytać:
- z oczekiwaniem i gotowością spotkania Boga
- z poddaną wolą
- z wiarą
- z otwartym sercem i umysłem
- z szacunkiem
Pamiętaj, że przy:
- Słuchaniu – zapamiętujemy 10% treści
- Czytaniu – zapamiętujemy 25%
- Studiowaniu – zapamiętujemy 50%
- Uczeniu się na pamięć – zapamiętujemy 90%
- Rozważaniu, rozmyślaniu – zapamiętujemy 100%
Oto niektóre z rad pomocnych w studiowaniu:
- Zaplanuj sobie czas i miejsce na studiowanie, czytanie, rozmyślanie. To może być poranek, wieczór lub inny dogodny czas. Niektórzy studiują codziennie, inni co jakiś czas w zależności od sezonu w jakim jesteśmy!
- Pomódl się własnymi słowami o zrozumienie przed rozpoczęciem. Poproś Ducha Św. by pomógł ci w zrozumieniu przesłania Biblii.
„Duchu Św. dziękuję ci za Biblię, dzięki której mogę cię poznać i wiedzieć czego chcesz dla mojego życia. Proszę pomóż mi zrozumieć ją, jej przesłanie i to czego chcesz dla mojego życia. Amen”
- Czytaj całość lub studiuj małe części wielokrotnie. Obraz całości jest czymś innym niż skoncentrowanie się na małych fragmentach lub danym temacie czy zagadnieniu. Dobrze jest praktykować wszystkie te opcje. Czytać całość by mieć ogólny kontekst ale i rozmyślać nad poszczególnymi fragmentami i rozważać konkretne tematy.
- Rób notatki, zakładki, prowadź dziennik.
- Uczyń Biblię swoim autorytetem w sprawach wiary. Nie ma innego autorytetu w sprawach wiary niż Słowo Boże. Inne księgi czy tradycje mogą być jedynie dodatkami do tego co jest zawarte w Biblii.
- Znajdź grupę w której możesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i rozwijać w Bogu.
„Żelazo ostrzy się żelazem, a zachowanie swojego bliźniego wygładza człowiek.” – Przyp 27,17
Przeszkody w studiowaniu Biblii?
Tym, który próbuje podważyć Boże Słowo jest diabeł i on będzie się starał zwieść nas i zniechęcić do przesłania Biblii a też sprawić, że będziemy je źle rozumieć. Sam Jezus, gdy był kuszony na pustyni i słyszał jak diabeł posługuje się wyrwanym z kontekstu Słowem Bożym. Warto zwrócić uwagę na te przypowieści Jezusa i zbadać swoje serce czy jest w nim dobry rodzaj gleby?
„Tego dnia wyszedł Jezus z domu i usiadł nad morzem. I zebrało się wokół niego mnóstwo ludu; dlatego wstąpił do łodzi i usiadł, a cały lud stał na brzegu. I mówił do nich wiele w podobieństwach. I rzekł: Oto wyszedł siewca, aby siać. A gdy siał, padły niektóre ziarna na drogę i przyleciało ptactwo i zjadło je. Inne zaś padły na grunt skalisty, gdzie nie miały wiele ziemi, i szybko powschodziły, gdyż gleba nie była głęboka. A gdy wzeszło słońce, zostały spieczone, a że nie miały korzenia, uschły. A inne padły między ciernie, a ciernie wyrosły i zadusiły je. Jeszcze inne padły na dobrą ziemię i wydały owoc, jedne stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny. Kto ma uszy, niechaj słucha.
I przystąpiwszy uczniowie, rzekli mu: Dlaczego mówisz do nich w podobieństwach? A On, odpowiadając, rzekł: Wam dane jest znać tajemnice Królestwa Niebios, ale tamtym nie jest dane. Albowiem temu, kto ma, będzie dane i obfitować będzie; a temu kto nie ma, i to, co ma, będzie odjęte. Dlatego w podobieństwach do nich mówię, bo, patrząc, nie widzą, i słuchając, nie słyszą ani nie rozumieją. I spełnia się na nich proroctwo Izajasza, które powiada: Będziecie stale słuchać, a nie będziecie rozumieli; będziecie ustawicznie patrzeć, a nie ujrzycie. Albowiem otępiało serce tego ludu, uszy ich dotknęła głuchota, oczy swe przymrużyli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, i sercem nie rozumieli, i nie nawrócili się, a Ja żebym ich nie uleczył. Ale błogosławione oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą, Bo zaprawdę powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli.
Wysłuchajcie więc podobieństwa o siewcy. Do każdego, kto słucha słowa o Królestwie i nie rozumie, przychodzi Zły i porywa to, co zasiano w jego sercu: to jest ten, kto jest posiany na drogę. A posiany na gruncie skalistym, to ten, kto słucha słowa i zaraz z radością je przyjmuje, Ale nie ma w sobie korzenia, nadto jest niestały i gdy przychodzi ucisk lub prześladowanie dla słowa, wnet się gorszy. A posiany między ciernie, to ten, który słucha słowa, ale umiłowanie tego świata i ułuda bogactwa zaduszają słowo i plonu nie wydaje. A posiany na dobrej ziemi, to ten, kto słowa słucha i rozumie; ten wydaje owoc: jeden stokrotny, drugi sześćdziesięciokrotny, a inny trzydziestokrotny.
Inne podobieństwo podał im, mówiąc: Podobne jest Królestwo Niebios do człowieka, który posiał dobre nasienie na swojej roli. A kiedy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel i nasiał kąkolu między pszenicę, i odszedł. A gdy zboże podrosło i wydało owoc, wtedy się pokazał i kąkol. Przyszli więc słudzy gospodarza i powiedzieli mu: Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swojej roli? Skąd więc ma ona kąkol? A on im rzekł: To nieprzyjaciel uczynił. A słudzy mówią do niego: Czy chcesz więc, abyśmy poszli i wybrali go? A on odpowiada: Nie! Abyście czasem wybierając kąkol, nie powyrywali wraz z nim i pszenicy. Pozwólcie obydwom róść razem aż do żniwa. A w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw kąkol i powiążcie go w snopki na spalenie, a pszenicę zwieźcie do mojej stodoły.
Inne podobieństwo podał im, mówiąc: Podobne jest Królestwo Niebios do ziarnka gorczycznego, które wziąwszy człowiek, zasiał na roli swojej. Jest ono, co prawda, najmniejsze ze wszystkich nasion, ale kiedy urośnie, jest największe ze wszystkich jarzyn, i staje się drzewem, tak iż przylatują ptaki niebieskie i gnieżdżą się w gałęziach jego.
Inne podobieństwo powiedział im: Podobne jest Królestwo Niebios do kwasu, który wzięła niewiasta i rozczyniła w trzech miarach mąki, aż się wszystko zakwasiło. To wszystko mówił Jezus do ludu w podobieństwach, a bez podobieństwa nic do nich nie mówił. Aby się wypełniło, co powiedziano przez proroka, gdy mówił: Otworzę w podobieństwach usta moje, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata.
Wtedy rozpuścił lud i poszedł do domu. I przystąpili do niego uczniowie jego, mówiąc: Wyłóż nam podobieństwo o kąkolu na roli. A On odpowiadając, rzekł: Ten, który sieje dobre nasienie, to Syn Człowieczy. Rola zaś, to świat, a dobre nasienie, to synowie Królestwa, kąkol zaś, to synowie Złego. A nieprzyjaciel, który go posiał, to diabeł, a żniwo, to koniec świata, żeńcy zaś, to aniołowie. Jak tedy zbiera się kąkol i pali w ogniu, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle swoich aniołów i zbiorą z Królestwa jego wszystkie zgorszenia, i tych, którzy popełniają nieprawość, I wrzucą ich do pieca ognistego; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi zajaśnieją jak słońce w Królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha!” – Mat 13,1-43
Główne zasady studiowania Słowa
Przede wszystkim spoglądaj na całe przesłanie Biblii a nie tylko wyrwane w kontekstu fragmenty. Na przykład Stary testament jest zapowiedzią tego, co dopiero się wydarzy w nowym testamencie w osobie Jezusa Chrystusa.
- Czytaj całość, studiuj księgi, rozdziały, fragmenty, wersety, tematy
- Odszukaj tła ksiąg. Kto je napisał, z jakiego powodu, jakiemu tematowi są poświęcone? Zadaj pytania: Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Jak? Dlaczego?
- Czytaj wersety w całym kontekście. Przeczytaj sąsiednie rozdziały i wersety przed i po.
- Czytaj przypisy i porównania.
- Odkryj znaczenie. To, co autor chciał przekazać? Co to oznaczało kiedyś a co oznacza dzisiaj dla nas?
- Poznaj tło historyczne i umiejscowienie na mapie. Poznaj czas w którym wszystko się działo
- Poznaj język jakim się posługiwano. Sprawdź czy dany fragment to przenośnia, porównanie, wyolbrzymienie (hiperbola), metafora, personifikacja
- Rozpoznaj jaka to forma literacka: Historia, opis, poezja, mądrość, proroctwo, przypowieści, listy…
- Wprowadź w życie to czego się nauczyłeś!
- Wybierz temat studium, użyj narzędzi do studium, podejmij interpretację, na końcu zastosuj to w życiu
Przykładowo ewangelia Jana:
- Kto: Jan (ukochany uczeń)
- Co: Ewangelia
- Gdzie: Azja mniejsza
- Kiedy: 85-95 rok
- Dlaczego: Żeby pokazać, że Jezus był Synem Bożym, Bogiem i Słowem z ciele.
- Kluczowy werset: Jan 3,16
Narzędzia do studiowania Biblii
- Biblia papierowa lub jako aplikacja na telefon, komputer. Różne przekłady Biblii
- Programy biblijne – aplikacje na telefony lub komputer do czytania lub studiowania Biblii
- Gotowe studium Biblijne lub studia online bądź stacjonarne
- Korkondancja – za jej pomocą możesz odnaleźć wszystkie fragmenty w których użyte jest dane słowo z Biblii, np. miłość
- Biblia interlinearna – to Biblia w języku oryginalnym połączona z dosłownym i nie upiększanym tłumaczeniem
- Słowniki Biblijne
- Biblijne atlasy, mapy, linie czasowe
- Komentarze biblijne, podręczniki, książki
- Zastosuj w życiu to, co mówi Biblia
- Korzystaj z różnych tłumaczeń Biblii
Aplikacja na telefon
Pobierz aplikację na telefon by mieć ze sobą Biblie w każdej sytuacji, gdziekolwiek się znajdziesz! To bardzo fajny sposób na wykorzystanie każdego wolnego czasu, który masz, np. jadąc autobusem lub mając przerwę w pracy na czytanie Słowa Bożego. Taką wersję Pisma możesz zabrać dosłownie wszędzie! Aby pobrać taką wersję kliknij w poniższy obrazek lub ten link: Biblia Tysiąclecia na telefon z androidem
Jest też inna – nowsza wersja: Pismo Święte na telefon z androidem
Znaj główne przesłanie Słowa Bożego
Potrzebujemy zawsze mieć przed oczami główne przesłanie Biblii, którym jest Bóg i osoba Jezusa Chrystusa. To On jest w centrum i to dzięki Jego dziełu na krzyżu możemy być wolni, zbawieni i usprawiedliwieni! Obok miłości do Boga jest również miłość do naszego bliźniego, którą też powinniśmy mieć.
„Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość wzajemną mieć będziecie.” – Jan 13,34-35
„I przystąpił jeden z uczonych w Piśmie, który słyszał, jak oni rozprawiali, a wiedząc, że dobrze im odpowiedział, zapytał go: Które przykazanie jest pierwsze ze wszystkich? Jezus odpowiedział: Pierwsze przykazanie jest to: Słuchaj, Izraelu! Pan, Bóg nasz, Pan jeden jest. Będziesz tedy miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej, i z całej siły swojej. A drugie jest to: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Innego przykazania, większego ponad te, nie masz. I rzekł do niego uczony w Piśmie: Dobrze, Nauczycielu! Prawdę powiedziałeś, że Bóg jest jeden i że nie masz innego oprócz niego; I że jego miłować z całego serca i z całej myśli, i z całej siły, a bliźniego miłować jak siebie samego, to znaczy więcej niż wszystkie całopalenia i ofiary. A Jezus, widząc, że on rozsądnie odpowiedział, rzekł mu: Niedaleki jesteś od Królestwa Bożego. I nikt nie śmiał go już więcej pytać.” – Mar 12,28-34