Każdy z nas chce mieć pokój w sobie i wokół siebie, chce czuć się bezpiecznie wolny od strachu, gniewu, złości, zamieszania, niepewności, braku celu i niezdrowej presji, kontroli, manipulacji czy negatywnych czynników zewnętrznych.
Hebrajski wyraz szalòm, oznacza „pokój” – słowo używane przez Żydów jako przywitanie. Odnosi się do:
- braku wojny lub zamieszek (Sdz 4:17; 1Sm 7:14; 1Kl 4:24; 2Kn 15:5; Hi 21:9; Kzn 3:8);
- zawiera też myśl o zdrowiu, bezpieczeństwie (Rdz 37:14, przyp. w NW),
- pomyślności (Rdz 41:16),
- przyjaźni (Ps 41:9).
Równie pojemny jest grecki odpowiednik słowa „pokój”, eiréne, który oznacza:
- brak konfliktów,
- pomyślność,
- wybawienie oraz
- zgodę.
Występuje w pożegnalnym zwrocie „idź w pokoju”, przypominającym nieco sformułowanie „aby ci się dobrze działo” (Mk 5:34; Łk 7:50; 8:48; Jak 2:16; por. 1Sm 1:17; 20:42; 25:35; 29:7; 2Sm 15:9; 2Kl 5:19).
Pokój i bezpieczeństwo według tego świata
Świat próbuje budować swój pokój w oparciu o władzę, nadzór i kontrolę. Gdy państwo ma wpływ na czynniki zewnętrzne wtedy nie musi się niczego obawiać. Ten, kto ma władzę lub jest jej podporządkowany, ten jest bezpieczny. Władza świecka daje nam pewne poczucie bezpieczeństwa i pokoju. Podobnie jak bycie w dobrym domu, mądrej rodzinie i wśród dobrych przyjaciół.
To pokój oparty na ludzkim bezpieczeństwie pochodzącym z zewnątrz. Jeśli wszystko idzie po mojej myśli i tak jak chcę to mam pokój. Jeśli ja wszystko kontroluje, to będę doświadczał pokoju. Problem w tym, ze nie jesteśmy w stanie wszystkiego kontrolować, potrzebujemy poddać się Bogu i zaufać mu we wszystkim. Im więcej kontroli w naszym życiu, tym więcej strachu i niewoli.
W naszym życiu jest podobnie, chcemy na wszystko mieć wpływ i kontrolę, ale nie zawsze jest to możliwe. Pokój światowy, ludzki jest oparty na:
- Własnej mocy i własnych staraniach
- Na ludzkiej miłości, własnych powiązaniach i relacjach
- Na ludzkim sposobie myślenia
- Doczesności
Dobrze jest oddzielić się od wszelkich źródeł niepokoju, niezdrowej presji, złych myśli…
Pokój Boży
Istnieje jednak inna władza, którą reprezentuje Bóg. Jest ona dużo bardziej doskonała i pozwala nam doświadczyć zupełnie innego rodzaju pokoju. Jest to pokój w naszych wnętrzach, w sercu. To pokój z Bogiem, trwanie w Jego miłości, mocy i właściwym sposobie myślenia. Te dwa rodzaje pokoju możemy znaleźć w jednym wersecie, któremu się przyjrzymy:
„A o czasach i porach, bracia, nie potrzebujecie, aby wam pisano. Sami bowiem dokładnie wiecie, że dzień Pana przyjdzie jak złodziej w nocy. Bo gdy będą mówić: Pokój i bezpieczeństwo [pokój wg tego świata] – wtedy przyjdzie na nich nagła zguba, jak bóle na kobietę brzemienną, i nie ujdą. Lecz wy, bracia, nie jesteście w ciemności, aby ten dzień zaskoczył was jak złodziej. Wy wszyscy jesteście synami światłości i synami dnia. Nie jesteśmy synami nocy ani ciemności. Nie śpijmy więc jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi. Ci bowiem, którzy śpią, w nocy śpią, a ci, którzy się upijają, w nocy się upijają. My zaś, którzy należymy do dnia, bądźmy trzeźwi, przywdziawszy pancerz wiary i miłości oraz hełm nadziei zbawienia (zbroja). Gdyż Bóg nie przeznaczył nas na gniew, lecz abyśmy otrzymali zbawienie przez naszego Pana Jezusa Chrystusa; Który umarł za nas, abyśmy, czy czuwamy, czy śpimy, razem z nim żyli. Dlatego zachęcajcie [KTO?] jedni drugich i budujcie się wzajemnie, jak to zresztą czynicie. I prosimy was, bracia, abyście darzyli uznaniem tych, którzy pracują wśród was, którzy są waszymi przełożonymi w Panu i was napominają; Ze względu na ich pracę darzcie ich jak najgorętszą miłością. Zachowujcie pokój między sobą [pokój ludzki]. Prosimy was też, bracia, napominajcie niekarnych, pocieszajcie bojaźliwych, podtrzymujcie słabych, bądźcie cierpliwi dla wszystkich. Uważajcie, aby nikt nikomu nie odpłacał złem za zło, ale zawsze dążcie do tego, co dobre dla siebie nawzajem i dla wszystkich. Zawsze się radujcie. Nieustannie się módlcie. Za wszystko dziękujcie. Taka jest bowiem wola Boga w Chrystusie Jezusie względem was. Ducha nie gaście. Proroctw nie lekceważcie. Wszystko badajcie, a trzymajcie się tego, co dobre. Od wszelkiego pozoru zła powstrzymujcie się. A sam Bóg pokoju [pokój Boży] niech was w pełni uświęci, a cały wasz duch, dusza i ciało niech będą zachowane bez zarzutu na przyjście naszego Pana Jezusa Chrystusa. Wierny jest ten, który was powołuje; on też tego dokona.” – 1 Tes 5,1-24
W tym fragmencie jest mowa najpierw o nietrwałym pokoju i bezpieczeństwie świeckim. Jednak prawdziwy pokój jest w stanie przynieść nam Bóg. Następne wersety mówią o tym, że my sami potrzebujemy być również czujni i przygotowani na wszelkiego rodzaju pułapki i zasadzki diabelskie. Potrzebujemy Bożej zbroi i postawy żołnierza, którzy jest zawsze gotowy by odeprzeć wrogi atak.
W procesie trwania w pokoju, potrzebujemy również dać coś z siebie. Oprócz Bożej zbroi, Paweł pisze również byśmy zachowywali pokój pomiędzy sobą poprzez rozwiązywanie konfliktów, wzajemne napominanie, zachęcanie, trwanie w modlitwie… Gdy jesteśmy czujni i wyposażeni w Bożą zbroję wtedy sam „Bóg pokoju” będzie nas uświęcał i zachowywał.
Boży pokój jest oparty na obecności Ducha Św. w naszych wnętrzach oraz:
- Bożej wszechmocy i potędze. Ufamy i polegamy na Jego autorytecie i mocy
- Bożej miłości. Przyjmujemy Jego miłość do naszego życia, która daje nam bezpieczeństwo
- Bożym sposobie myślenia. Przemieniamy nasz umysł polegając na tym, co mówi Słowo Boże
- Wieczności. Nie musimy się bac przyszłości ale możemy mieć nadzieję na życie wieczne
Tylko Bóg jest w stanie przynieść pokój na całym świecie. Dopóki każde kolano się nie ugnie i każdy język nie wyzna, że Jezus Chrystus jest Panem (Fil 2,10), nie może być prawdziwego i trwałego pokoju. Do tego czasu chrześcijanie mają polecenie:
„dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie ujrzy Pana” – Heb 12,14
Przyjdź do Jezusa i poproś Go, by wypełnił cię prawdziwym pokojem

Czy w swojej wierze śpisz?
Jezus spał w ciele ale nie w wierze i autorytecie. Gdy był On z uczniami w łodzi (Łuk 8,22) jego uczniowie doświadczali przeciwności (wiał przeciwny wiatr). Oni nie mieli w sobie pokoju w przeciwieństwie do Jezusa:
„I stało się pewnego dnia, że wstąpił do łodzi On i uczniowie jego i rzekł do nich: Przeprawmy się na drugi brzeg jeziora. I odbili od brzegu. A gdy płynęli, On [Jezus] zasnął. I zerwał się gwałtowny wicher na jeziorze i fale ich zalewały, i byli w niebezpieczeństwie. Tedy przystąpili do niego i zbudzili go, mówiąc: Mistrzu, Mistrzu, giniemy. A On obudziwszy się, zgromił wiatr i wzburzone fale, a one uspokoiły się i nastała cisza. I rzekł do nich: Gdzież jest wiara wasza? Oni zaś, przestraszywszy się, zdumiewali się i mówili jedni do drugich: Któż to jest ten, że nawet wiatrom i wodzie rozkazuje i słuchają go?” – Łuk 8,22-25
Staraj się chodzić w wierze i tożsamości Bożego dziecka
Chrześcijańska zbroja
Paweł w swojej wypowiedzi wspomina kilka elementów Bożej zbroi. Powinniśmy pilnować swojej zbroi, jak żołnierze i być zawsze gotowi. Wierzący ludzie nie mają nigdy wakacji, ale są zawsze na duchowej wojnie:
„W końcu, bracia moi, umacniajcie się w Panu i w potężnej mocy jego. Przywdziejcie całą zbroję Bożą, abyście mogli ostać się przed zasadzkami diabelskimi. Gdyż bój toczymy nie z krwią i z ciałem, lecz z nadziemskimi władzami, ze zwierzchnościami, z władcami tego świata ciemności, ze złymi duchami w okręgach niebieskich. Dlatego weźcie całą zbroję Bożą, abyście mogli stawić opór w dniu złym i, dokonawszy wszystkiego, ostać się. Stójcie tedy, opasawszy biodra swoje prawdą, przywdziawszy pancerz sprawiedliwości I obuwszy nogi, by być gotowymi do zwiastowania ewangelii pokoju, A przede wszystkim, weźcie tarczę wiary, którą będziecie mogli zgasić wszystkie ogniste pociski złego; Weźcie też przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, którym jest Słowo Boże. W każdej modlitwie i prośbie zanoście o każdym czasie modły w Duchu i tak czuwajcie z całą wytrwałością i błaganiem za wszystkich świętych I za mnie, aby mi, kiedy otworzę usta moje, dana była mowa do śmiałego zwiastowania ewangelii” – Ef 6,10-19
Każdy element tej zbroi ochrania nas i zachowuje w dobrej kondycji. Jak mówi polskie przysłowie: „strzeżonego Pan Bóg strzeże” i jest to prawda, że Bóg dał nam mądrość byśmy pewnych rzeczy dopilnowali w swoim życiu a wtedy resztę zrobi Jezus – księże pokoju, w swojej łasce.
„Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.” – Iz 9,5
Bądź czujny i wyposażony w Bożą zbroję
Przeciwności mają wszyscy
Wszyscy przechodzą przeciwności, wystarczy przeczytać 11 rozdział listu do Hebrajczyków o bohaterach wiary! Ludzie wiary potrafią wyjść z opałów dzięki temu, że polegają na Bogu. Być może my jesteśmy słabi ale nasz Bóg jest wszechmocny! Kilka mitów dotyczących chrześcijan:
- Mit 1: Chrześcijanie nie powinni zmagać się z przeciwnościami
- Mit 2: Bóg nie dba o twoje życie
- Mit 3: Chrzest i moment nawrócenia rozwiązuje wszystkie nasze problemy
Sam Dawid doświadczał przeciwności i zmagał się z wieloma rzeczami:
„Niech modlitwa moja dojdzie przed ciebie, Nakłoń ucha swego na błaganie moje, Bo dusza moja syta jest cierpień, A życie moje bliskie jest krainy umarłych. Zaliczono mię do tych, co zstępują do grobu, Stałem się jak człowiek bez siły…() Czy w mrokach cud twój będzie można poznać, A sprawiedliwość twoją w kraju zapomnienia? Lecz ja, Panie, do ciebie wołam, A rankiem wita cię modlitwa moja…()” – Ps 88,3-5; 13-14
Wiele wierzących ludzi w Biblii doświadczało przeróżnych problemów w swoim życiu ale trwali blisko Boga i osiągali zwycięstwo.
Szukanie pomocy u Boga nie jest oznaką słabości. To oznaka mądrości
Potrzebujemy ufać Bogu a nie ludziom:
„Temu, którego umysł jest stały, zachowujesz pokój, pokój mówię; bo tobie zaufał.” – Iz 26,3
Bóg jest moim źródłem i moją siłą. Mam wszystko, czego potrzebuję, aby zrobić wszystko, do czego On mnie powołał!
Bóg dał nam pocieszyciela, który potrafi nas zachęcić, podnieść i dać prawdziwy pokój w nasze serca:
„Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, mój pokój daję wam; nie jak świat daje, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze i niech się nie lęka.” – Jan 14,26-27
Podsumowanie
Biblia nazywa Jezusa księciem pokoju, gdy przychodzimy do niego możemy doświadczyć ponadnaturalnego wytchnienia. On jest naszym szabatem – odpoczynkiem.
„Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.” – Iz 9,5
Zastanów się nad tymi pytaniami:
- Czy przychodzisz do Jezusa – księcia pokoju by oddać mu swoje zmartwienia i problemy?
- Czy przejmujesz się nadmiernie w swoim życiu? W jakich sytuacjach?
- Opowiedz o sytuacji, w której doświadczyłeś Bożego pokoju pośród problemów lub trudności. Co wtedy zrobiłeś?
Pamiętaj by:
- Patrzeć na swoje życie przez pryzmat Bożej łaski
- Ufać Bogu i przyjaciołom, których Bóg postawił na twojej drodze
- Modlić się zawsze a zwłaszcza w trudnych życiowych sytuacjach
- Czytać i rozmyślać Boże Słowo
- Odłączyć się od złych rzeczy i myśli, które mają na ciebie zgubny wpływ
Módl się: Boże, trzymasz w swoich rękach całe moje życie. Ufam Ci i wiem, że mnie kochasz. Pomóż mi znaleźć sposoby na odpoczynek, odłączenie się od życia i ponowne połączenie z Tobą. Dziękuję za wspieranie mnie. Proszę poprowadź mnie ku zdrowym następnym krokom. W imieniu Jezusa, amen.